hga
05 اسفند 1401 - 17:12

آمریکا درجنگ دلار دنبال التهاب اقتصادی ایران است

اردبیل- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: آمریکا در با راه انداختن جنگ دلار به دنبال التهاب و ایجاد تکانه‌های اقتصادی در اقتصاد ایران است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به جنگ‌های ترکیبی دشمنان اظهار کرد: دشمنان با ایجاد انواع جنگ و شکست اکنون به جنگ دلار رسیده‌اند، آنها سه کار بزرگ کردند اولاً با مهارت کامل و با یک جنگ روانی حساب شده به بخش مهمی از ملت ما قبولاندند که ثروت و سپرده‌های خود را از بانک‌ها بیرون بکشید و فقط به دلار تبدیل کنید و کار دوم آنها اعلان مکرر تحریم‌های مربوط به افراد و مؤسسات بود.

وی افزود: این تحریم‌ها اثر عملی ندارد چون این افراد نه در اروپا ثروت دارند و نه احتیاج به سفر به اروپا دارند و تحریم‌ها نشان می‌دهد ترکش تحریم خالی است اما التهاب آفرینی آن در اقتصاد و ایجاد تکانه‌های اقتصادی مدنظر آنها است، اروپایی‌ها تقسیم کار کرده بودند هر چند روز یک بار یکی از کشورهای اروپایی اعلان تحریم افراد می‌کرد از عجایب این است که آمریکا بعد از راه اندازی کانال مبادله‌ای ارز و طلا و حرکت نزولی قیمت ارز فوراً ۸ بانک ایرانی را تحریم کرد در حالی که تمام بانک‌های ایرانی تحریم شده‌اند اما بانک تحریم شده را تحریم کرد.

خطیب جمعه اردبیل افزود: این نشان می‌دهد که آنها به دنبال التهاب و ایجاد تکانه‌های اقتصادی در اقتصاد ایران هستند تالار مبادله سیر نزولی را شروع کرد اما با تحریم دروغین هشت بانک متوقف شد کار سوم آنها خیلی حساب شده و ماهرانه بود آنها از داخل و خارج از کشور اقدام به عدد سازی و نرخ سازی ارز کردند بازار مکارانه راه انداختند یک عده کانال‌ها حتی در روزهای تعطیل ساعت به ساعت تعیین نرخ ارز می‌کردند و آن را بالا می‌بردند در حالی که در روز تعطیلی معامله‌ای صورت نمی‌گیرد کانالهای نرخ سازی داخلی بسته شدند اما اصلی‌ترین کانال‌ها از آلبانی و یک کشور همسایه است و موساد و منافقین به طور مستقیم وارد شده اند اگر شما به این کانال‌ها وارد شوید اگر آن‌ها بنویسند ۴۳ و شما بنویسید ۴۱ فوراً شما را حذف می‌کنند.

خودی‌ها به جنگ دلار آمریکا دامن نزنند

آیت‌الله عاملی ادامه داد: یک ترفند دیگر دشمن راه اندازی کانال‌های ارزی فردایی و سکه فردایی است در این کانال‌ها هیچ گونه قبضی صورت نمی‌گیرد و فقط در هوا معامله می‌شود چنین معامله قطعاً قمار و درآمد آن حرام است این کانال‌ها غیر قانونی است و متأسفانه صاحب تلگرام در خصوص این گونه کانال‌ها با ایران همکاری نکرد و طبیعی است که دشمن همکاری نکند اما ما باید مواظب کشور خود باشیم.

وی تصریح کرد: آنها در تحریک مردم برای تبدیل ثروت خودشان به دلار موفقیت نسبی داشتند اگر اکثریت ملت یا حتی بخش مهمی از آنها تصمیم بگیرد ثروت خود را به دلار تبدیل کند خزانه‌داری آمریکا هم نمی‌تواند تکانه اقتصادی و عطش به دلار را مهار کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ارائه راهکار اظهار کرد: اینجا هم دولت وظیفه دارد و هم ملت وظیفه دولت اولاً این است که فکر روز مبادا را کند توجه کند که ما در جنگ تمام عیار هستیم پیش بینی کند که زمانی ممکن است دلار به سلاح دشمن تبدیل شود در آن صورت شما نیز باید سلاحی از سنخ سلاح دشمن داشته باشید ثانیاً دولت وظیفه دارد که نگذارد چهار رقم کالا یعنی ارز، سکه، مسکن و خودرو به کالای سرمایه‌ای تبدیل شود والا تقاضا به این کالاها هیچ وقت پایین نخواهد آمد.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: در کل دنیا تلاش کرده‌اند که این چهار رقم کالا به کالای سرمایه‌ای تبدیل نشود مثلاً به خانه‌های خالی مالیات‌های سنگین می‌بندند یا معامله دلار در خارج از سیستم بانکی را ممنوع می‌کنند یکی از تجار می‌گوید به چین رسیدم خواستم دلار را خرد کنم به یک چینی مراجعه کردم گفت مبادا به طرف من بیایی باید بروی بانک در بسیاری از کشورها خرید و فروش دلار خارج از سیستم بانکی ممنوع و جرم است وقتی ارز دست دولت باشد آن را به کالاهای اساسی و تهیه مواد اولیه اختصاص می‌دهد نه برای نگه داری در خانه‌ها.

وی بیان کرد: یک راه بالا بردن سود بانکی است تا سپرده‌ها از بانک خارج نشود یک راه مهم دیگر تعریف پروژه‌های بزرگ سودآور توسط دولت به ملت است تا نقدینگی از بازار ارز و سکه خارج شود و ارزش پول مردم نیز حفظ شود و یک راه دیگر این است که دولت به ملت اطمینان دهد که مشکل ارزی در کشور و در خزانه وجود ندارد و ارز به حد کافی در اختیار دولت است.

امام جمعه اردبیل گفت: در کشور ما ۶۷ رقم کالا احتیاج به ارز دارد دولت برای کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات ارز بیست و هشت و نیم آماده کرده و عرضه می‌کند کشور ما با این ارز به راحتی و بدون هیچ مشکل می‌تواند کالاهای اساسی و مواد اولیه را وارد کند و جای نگرانی نیست و برای بقیه کالاها مثلاً مثل لوازم آرایش یک تالار مرکزی توسط بانک مرکزی احداث شده و بانک مرکزی با ۵۰۰ میلیون یورو این تالار را اداره می‌کند و تمام مبادلات تحت نظر بانک مرکزی است که باید توجه شود ۹۷ درصد نیازهای ارزی کشور توسط دولت در این دو مرکز تأمین شده در نتیجه سوداگری و قیمت سازی در سه درصد باقی مانده است.

مسئولان بلند پایه با دقت اظهار نظر کنند

وی با تاکید بر اینکه مسئولین اقتصادی در اظهار نظرهای خود دقت به خرج دهند، گفت: یک وظیفه بزرگ دولت این است که مسئولین اقتصادی در اظهارات خود مواظب باشند و وثوق و امید مردم را حفظ کنند ممکن است یک مسئول بلندپایه اقتصادی حرفی بزند که تمام زحمات ارزشمند دولت را در باب ارز زیر سوال ببرد کار دشمن فضاسازی است و الا به حد نیاز ارز در کشور وجود دارد مسئولین باید مواظب باشند در فضا سازی مسموم دشمن آب به آسیاب دشمن نریزند.

آیت الله عاملی در تبیین وظیفه ملت در خصوص بحران اقتصادی اخیر بیان کرد: کار بزرگ الان در دست ملت ماست اولاً تحت تأثیر فضاسازی دشمن خون خوار قرار نگیرند ثروت خود را به دلار تبدیل نکنند برای حفظ ارزش پول راه‌های دیگری هم هست و علاوه بر آن هرکس الان یک دلار یا یک سکه از پستوی خانه خود به بازار بیاورد درست قلب آمریکا را نشانه گرفته و آنها را به عزا می‌نشاند و قطعاً عبادت بزرگی است اگر عرق ملی و احساس‌های جمعی توسط متولیان فرهنگ کشور از قبل احیا می‌شد قطعاً دشمن به این سادگی نمی‌توانست با فضاسازی در کشور ما التهاب اقتصادی درست کند.

وی افزود: حجم بزرگی از سکه و ارز در خانه‌ها موجود است برای دارندگان ارز می‌گویم شما می‌توانید ارز را در بانک‌ها سپرده گذاری کوتاه مدت و درازمدت بکنید هم سود بگیرید و هم ارزش پول شما پایین نیاید در این نبرد ناجوانمردانه آمریکا که نبرد دلاری است کشور را تنها نگذاریم.

امام جمعه اردبیل گفت: در غائله اخیر کشور وقتی ملت همراهی نکرد توطئه شکست خورد در بحران اقتصادی اخیر نیز اگر ملت بزرگ ما همکاری کند و ثروت خود را به طرف کالاهای سرمایه‌ای نبرد قطعاً در اسرع وقت کمر توطئه شکسته می‌شود و کشور به ساحل آرام اقتصادی می‌رسد بعد از جنگ جهانی کشور ژاپن به یک ویرانه تبدیل شد فقط عرق ملی و احساس‌های جمعی ژاپن را نجات و به قله رساند هیچیک از آنها به دنبال منافع شخصی نبودند همه می‌گفتند ژاپن و ژاپن.

آیت‌الله عاملی با بیان اینکه انقلاب اسلامی از جهت شدت، حدت، وسعت عداوت دشمنان، مظلوم‌ترین انقلاب است، گفت: ۴۳ سال است گرگ‌های گرسنه دندان تیز کرده‌اند و از راه‌های مختلف به این انقلاب مقدس حمله می‌کنند به تعبیر یکی از آمریکایی‌ها انقلاب ایران غیر از طاعون هر مصیبتی را تجربه کرده است در عداوت آن قدر مسیرهای متعدد، متکثر و عجیب را طی کرده‌اند که کل دنیا به حیرت رفته که این انقلاب مگر چه گناه بزرگی را مرتکب شده که این قدر با آن مخالفت می‌شود و این انقلاب چگونه در برابر این همه هجمه دوام آورده است؟

وی با تاکید بر اینکه کشور ما انواع جنگ‌ها را تجربه کرده است و اینها همه از مظالم آمریکا است، خاطر نشان کرد: اول جنگ نظامی را شروع کردند آمریکا، اروپا، روسیه و ارتجاع عرب همه در آن شرکت داشتند اما موفق نشدند و شکست خوردند اما ۲۳۰ هزار نفر از بهترین‌های ما را که هر کدام یک امت بودند شهید کردند.

امام جمعه اردبیل گفت: در دفاع مقدس آنها به جنگ شیمیایی روی آوردند و هزاران نفر را شهید و جانباز کردند هفته گذشته اداره بهداشت حلبچه عراق از اعزام ۶۴ بیمار شیمیایی ناشی از حمله صدام به این شهر در سال ۱۹۸۸ به ایران خبر داد. بعد از جنگ و در حین جنگ منافقین را به جان ملت ما انداختند و ۱۷ هزار انسان مظلوم ترور شدند.

وی افزود: بعد از آن جنگ اقتصادی را شروع کردند و تحریمی وضع کردند که به تعبیر اوباما در تاریخ بی‌نظیر بود آنها تمام بانک‌ها و حتی بانک مرکزی را تحریم کردند در حالی که از منظر قوانین بین المللی کاملاً غیر قانونی است فروش نفت را مانع شدند جلوی صادرات را گرفتند جلوی انتقال پول را گرفتند نظام سوئیفت را به روی ما بستند هر کشوری یا هر شرکتی با ایران معامله کرد فوراً او را جریمه سنگین کردند و از عجایب امور این است که آنها خودشان رؤسای بانک مرکزی کشورهای اطراف ایران را جابجا و عوض کردند! تا مبادا مخفیانه اقدام به مبادله با ایران نمایند کشوری که جرأت نصب رئیس بانک مرکزی خود را ندارد او چگونه حاکمیت ملی خواهد داشت؟ اینجاست که باید قدر انقلاب اسلامی و قدر خون شهدا را دانست.

تحریم مشکلات جدی در رشد اقتصادی کشور و در معیشت ملت ما درست کردند

آیت الله عاملی اضافه کرد: آنها با تحریم مشکلات جدی در رشد اقتصادی کشور و در معیشت ملت ما درست کردند خداوند هزار برابر این تحریم‌ها را به آنها نازل کند و آنها را وادار کند پول خود را در جایی که نمی‌خواهند مصرف کنند همچنان که در اوکراین این اتفاق می‌افتد و میلیاردها دلار از آمریکا و اروپا در اوکراین نفله می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از همه بدتر تحریم دارویی به راه انداختند و هزاران بیمار جان خود را از دست دادند در حالی که داروهای بیماری‌های خاص و صعب العلاج هیچ تأثیری در جنگ اقتصادی ندارد آنها فروش هواپیما و حتی دادن بنزین به هواپیماهای ایرانی را ممنوع کردند و این باز نهایت رذالت بود چون این امور در فتح و ظفر دو طرف تأثیر ندارد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان ادامه داد: آنها به جنگ رسانه‌ای روی آوردند تمام کانال‌های بین المللی ما را بستند و علاوه بر آن از حدود ۲۰۰ کانال علیه ایران حمایت مالی کامل کردند و قدرتمندترین حمله علیه ایران را از طریق کانال‌های ماهواره‌ای و سایت‌های جرار تدارک دیدند و هر سال در بودجه سنواتی آمریکا مبلغ مهمی را علیه ایران اختصاص دادند زمانی احساس کردند ایران در بنزین وضع وخیمی دارد به همین جهت سریعاً به تحریم بنزین روی آوردند ولی احداث پالایشگاه خلیج فارس توسط سپاه آنها را مأیوس کرد آنها حتی تا جنگ کنجاله پیش رفتند!

امام جمعه اردبیل با تبیین نوع دیگر از جنگ‌هایی که دشمنان علیه ملت ایران به کار گرفتند، تصریح کرد: یک جنگ عجیب دیگر آنها علیه ایران درست کردن داعش بود داعش دقیقاً علیه ایران و برای راه اندازی خاورمیانه جدید طراحی شده بود ترامپ گفت ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه پول خرج کردیم ولی نتیجه نگرفتیم مرحوم سردار سلیمانی آنها را ناکام گذاشت ولی آنها نیز از ما در جنگ داعش شهدا بزرگی را گرفتند که در رأس آنها سردار سلیمانی بود.

وی افزود: آن‌ها به یک جنگ بسیار ظالمانه روی آوردند و آن جنگ تکنولوژی بود و گفتند ایران باید از تکنولوژی‌های حساس محروم باشد ولی یک وقت متوجه شدند که ایران موشک نقطه زن، هواپیمای جنگی، زیردریایی و پهپادهای بسیار خطرناک ساخته است و سپس به جنگ نرم و جنگ روانی روی آوردند این از همه سخت‌تر بود و غیر از ملت ایران هر ملتی بود شکست می‌خورد اما نتوانستند قلب، ذهن، عقل و احساس ملت ما را تصرف کنند.

آیت الله عاملی در ادامه گفت: باز به یک جنگ خطرناک دیگر یعنی جنگ ترکیبی روی آوردند و نا آرامی‌هایی در ایران به وجود آوردند ولی از ۲۲ بهمن امسال سر در آوردند و دیدند دریایی از جمعیت حرکت کرد.

وی همچنین در پایان با گرامیداشت حلول ماه شعبان، اعیاد شعبانیه و مناسبت‌های هفته اظهار کرد: سوم شعبان روز پاسدار را به ملت بزرگ و به پاسداران تبریک می‌گویم این روز روز درایت عظیم حضرت امام است که این شجره طیبه را غرس کردند و حالا کشور در عزت و اعتلای خود مدیون سپاه معظم است و چه عظمتی بالاتر از اینکه فرعونیان زمان در چندین قطعنامه شورای امنیت به سپاه معظم هجمه کرده و اخیراً در صدد قرار دادن این مجموعه مبارک در لیست تروریسم بودند عنوانی که قرن‌ها است به خود آنها شایسته است.

امام جمعه اردبیل افزود: همچنین روز جانباز را به جانبازان تبریک می‌گوئیم و با اظهار عجز از درک رنج و درد آن‌ها و همسران آن‌ها با فخر و شرف در برابر آنها ادای احترام می‌کنیم و با همه این عزیزان و با خون شهدای این دو مجموعه در این روز مبارک پیمان می‌بندیم که در دفاع از مرام و مقصد آنها نهایت استقامت و تلاش را داشته باشیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1054398